V ČR existuje aktuálně multidisciplinární a multicentrická síť odborníků zabývající se komplexním řešením případů náhlé srdeční smrti.
Pilotní projekt „Diagnostika příčin náhlé srdeční smrti u lidí ve věku 0-35 let pomocí molekulárně-genetických metod (reg. č. NV18-02-00237–2021)“ odstartoval v r. 2016. Cílem bylo v ČR analyzovat příčiny náhlé srdeční smrti u mladých, propojit odborníky důležitých profesí, otestovat připravenost příbuzných pro tento typ diagnostiky a zjistit dědičné příčiny náhlé srdeční smrti u reprezentativního souboru případů. Pozůstalým v riziku dědičného onemocnění chceme poskytnout odpovídající, individualizovanou péči.
V současné době pokračuje výše uvedený projekt ve formě ustanovujících se a nadále se rozvíjejících regionálních multidisciplinárních týmů, které identifikují případy náhlé srdeční smrti, zajišťují kardiogenetické vyšetření u zemřelých i prvostupňových příbuzných a následnou kardiologickou péči o ty, kteří jsou v riziku závažných komplikací dědičného onemocnění.
náhlé srdeční smrti
Ústavy soudního lékařství
Kardiologie
Genetika
Pediatrická péče
1., 2., 3. LF UK a ÚVN Praha
IKEM
ÚBLG FN Motol – molekulárně genetická laboratoř a klinicko-genetické poradenství
Klinika Pediatrie FN KV Praha
FN Olomouc
Dětské kardiocentrum FN Motol
KEM (klinický genetik / kardiogenetik)
Ambulance pro rizikové děti a SIDS, Thomayerova nemocnice Praha
FN Hradec Králové
FN Olomouc
FN Olomouc (klinický genetik / kardiogenetik)
FN Ostrava
FN Ostrava – Oddělení klinické genetiky
Plzeň
FN Plzeň
Liberec
České Budějovice